Konkurs skierowany jest do pasjonatów pszczelarstwa i fotografów amatorów.

Co miesiąc czeka nowy temat, by uchwycić fascynujące aspekty życia pszczół i piękno pasiek.

Miesięczne tematy konkursowe:

Styczeń: NOWY ROK W PASIECE

Luty: MIŁOŚĆ DO PSZCZÓŁ

Marzec: ODRODZENIE PASIEKI

Kwiecień: WIOSENNE KWITNIENIE

Maj: RÓJ PSZCZELI W AKCJI

Czerwiec: HARMONIA W PASIECE

Lipiec: LETNIE ZBIORY

Sierpień: PSZCZOŁY I DZIKA NATURA

Wrzesień: PRZYGOTOWANIA DO JESIENI

Październik: KOLORY JESIENI W PASIECE

Listopad: ZIMOWY ODPOCZYNEK

Grudzień: ŚWIĄTECZNA PASIEKA

Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w kalendarzu.

Zdjęcia należy przesyłać do 20. dnia każdego miesiąca, którego dotyczy dany temat - na adres e-mail redakcji Pszczelarza Polskiego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegóły konkursu, pełny regulamin i warunki uczestnictwa oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można na stronie PZP: https://pzp.biz.pl/2024/01/08/wielki-konkurs-fotograficzny/

 

Zarząd Regionalnego Terenowego Koła Pszczelarzy w Strzelinie informuje co następuje:


Zgodnie z ustaleniami podjętymi na zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w dniu 27 stycznia 2024r. wybór władz koła odbędzie się 25.02.2024 godz.13:00 w sali konferencyjnej przy ulicy Ząbkowickiej 11 w Strzelinie, w byłym budynku UMiG.
Scenariusz zebrania przewiduje wybór władz koła, przyjęcie uchwał i zatwierdzenie uchwał. Po wyczerpaniu powyższych będzie można podpisać listę na OC.


Obecność na zebraniu jest obowiązkowa


Przy braku wyboru nowych władz koła sytuacja powyższa skutkować może brakiem możliwości uzyskania dofinansowania do leków i matek oraz brakiem możliwości ubezpieczenia pasieki w ramach OC. Konsekwencją braku władz koła jest rozwiązanie koła.

Dla osób pytających w jaki sposób skontaktować się z biurem DZP we Wrocławiu:
Biuro czynne jest w czwartki i piątki od godziny 8:00 do 16:00
Nr tel. 71 343 42 48

Polski Związek Pszczelarski
ul. Świętokrzyska 20 00-002 Warszawa tel./fax. +(48 22) 826-04-97 www.pzp.biz.pl
NIP 526 00 12 600 Regon 000872243

Szanowny Pan
          Michał Kołodziejczak
   Sekretarz Stanu
                                      Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  Ul. Wspólna 30
      00-930 Warszawa


Szanowny Panie Ministrze,


     Polski Związek Pszczelarski, największa organizacja pszczelarska zrzeszająca około 36 tysięcy pszczelarzy, z niepokojem i wielką troską obserwuje rynek importu miodu.
     Cieszymy się, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął w październiku 2023 r. decyzję zbieżną z procedowanymi w Parlamencie Europejskim zmianami dotyczącymi dyrektywy miodowej, jednak działania związane z nałożeniem ceł i ograniczeniem importu miodu to działanie, którym resort rolnictwa w najbliższym czasie zjednałby ku sobie serca wielu pszczelarzy. Dlatego zwracamy się z apelem o wsparcie w ograniczeniu importu miodu.
     Pszczelarze polscy od kilku lat zwracają uwagę na wzmożony import miodu. Niestety wiąże się to ściśle z trudnościami w zbywaniu produktów pszczelich przez polskich pszczelarzy do podmiotów skupujących.
   W roku ubiegłym Polski Związek Pszczelarski wraz z innymi organizacjami pszczelarskimi zwracał się do MRiRW z prośbą o pilne podjęcie interwencji związanej z ograniczeniem importu produktów pszczelich. Był to apel organizacji pszczelarskich zatroskanych o interesy polskich pszczelarzy, a nie firm zajmujących się tylko handlem miodem.
     Nadal prosimy o wsparcie dla pszczelarskich rodzin, by mogły przetrwać realizując dalej działania, którymi zajmują się od pokoleń. Nie jest prawdą, iż polscy pszczelarze oczekują importu, ponieważ mają problem ze zbytem miodu ze swoich pasiek, to firmy prowadzące skup miodu całkowicie wstrzymały zakup od pszczelarzy tłumacząc się bardzo dużymi zapasami miodu importowanego w swoich magazynach.
     Nadmienić należy, że import miodu do Polski napływa z różnych kierunków, w tym do czerwca dominujące były Ukraina, Chiny, Rumunia i Litwa, a nawet Rosja. Na szczęście w roku 2023 import produktów pszczelich został nieco ograniczony, jednak nie wiadomo co stanie się w najbliższych miesiącach.
     Pragniemy zaznaczyć, że nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie mówi się dużo o fałszowaniu produktów pszczelich. Nadrzędnym celem Polskiego Związku Pszczelarskiego jest reprezentowanie interesów członków naszej organizacji oraz prawna ochrona nazwy „miód” i pozostałych produktów pszczelich, a także ich promowanie. Niestety nie jesteśmy w stanie wpłynąć na tzw. „mieszaczy” lub „biznesmenów” którzy na produktach z importu, o znacznie niższych cenach niż polskie, zbijają fortuny.
     Dlatego zwracamy się do Pana Ministra o wprowadzenie, jak u naszych południowych sąsiadów — Słowaków — zakaz importu z Ukrainy niektórych surowców spożywczych i produktów z nich pochodnych. Pierwotna uchwała o zakazie czterech towarów obowiązywała do końca 2023 roku. Jednocześnie lista towarów i produktów została rozszerzona o dodatkowe pozycje. Wprowadzono również procedurę zamykania ceł dla wszystkich innych przesyłek rolnych i spożywczych z Ukrainy przewożonych tranzytem przez terytorium Republiki Słowackiej. Niżej przekazujemy listę produktów na Słowacji objętych wyżej wymienioną uchwałą. Lista ta może zostać zmieniona w zależności od aktualnego rozwoju rynku decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej.
   

Obecnie lista ta obejmuje następujące produkty:
• miód naturalny,
• jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone (Uwaga: wyłącznie mleczko pszczele i propolis, jadalne),
• pszenica i sorgo, jęczmień, kukurydza, mąka pszenna, słód, nawet palony, nasiona soi, nawet rozdrobnione , nasiona rzepiku lub rzepaku, nawet rozdrobnione, nasiona słonecznika, nawet rozdrobnione, cukier trzcinowy lub buraczany i chemicznie czysta sacharoza, w postaci stałej, otręby, podroby i inne pozostałości stałe, nawet z drewna lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji oleju sojowego, podroby i inne pozostałości stałe, nawet mielone lub w postaci granulek, pozostałe z ekstrakcji tłuszczów lub olejów roślinnych,

      Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Republiki Słowackiej SEKCIA ROZVOJA VIDIEKA A PRIAMYCH PLATIEB - Aktuality - Vlăda predfžila a rozširila zăkaz dovozu niektorVch potravinărskych komodit z Ukraiinv - Ministerstvo pôdohospodărstva a rozvoia vidieka SR (mpsr.sk)

     W załączeniu dołączamy również uzyskane od naszych słowackich przyjaciół uchwałę/dekret we wspomnianym wyżej zakresie.
Skończyła się pandemia, która pomagała zbywać miód w rozsądnych cenach, a galopująca inflacja uniemożliwia wielu nabywcom zakup miodu. Sprzedaż bezpośrednia załamała się we wrześniu 2022 roku, a podmioty skupujące miód mają pełne magazyny i nie są zainteresowane skupem od polskiego producenta. Coraz więcej pszczelarzy, którzy wraz z rodzinami żyją z pszczelarstwa, nie mogąc sprzedać miodu stoi na skraju bankructwa. Taka sytuacja jest w całej Polsce. Zaznaczyć przy tym należy, że utrzymanie pasieki generuje obecnie prawie dwa razy większe koszty niż 1-1,5 roku temu.
     Jeśli pszczelarze nie będą mogli sprzedać swojego miodu, a przychodzi im konkurowanie z tanim produktem spoza granic naszego kraju oraz z tanimi mieszankami, zaczną ograniczać ilość rodzin pszczelich w pasiekach lub likwidować pasieki. Chyba nie o to chodzi...
Produktem podstawowym w branży pszczelarskiej jest rola pszczół przy zapylaniu upraw rolniczych i wzrost plonów dla rolników. Zapaść branży pszczelarskiej doprowadzi do likwidacji wielu małych pasiek, które bardzo pozytywnie wpływają na zapylanie upraw polskich rolników oraz na bioróżnorodność środowiska.

                                                                                       Szanowny Panie Ministrze,
     Wiemy, że bliskie jest Panu polskie rolnictwo, lecz czy poradzi sobie ono bez zapylającej pracy pszczół? Naszym zdaniem import miodu z różnych stron świata nie zastąpi procesu zapylania roślin uprawianych przez naszych rolników, jak również nie zastąpi miodu krajowego wysokiej jakości. Tutaj zaznaczyć należy, że miód importowany nie jest badany na pozostałości antybiotyków i pestycydów — tak jak w przypadku miodów krajowych.
Polski Związek Pszczelarski składa niniejszy apel gorąco prosząc o wsparcie w ograniczeniu importu miodu.

Z pszczelarskim pozdrowieniem

p.o.Prezydent
Polskiego Związku Pszczelarskiego

Stanisław BÓL


Do wiadomości:
Pan Czesław Siekierski — Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Załącznik — 1 — uchwała/DEKRET Republiki Słowackiej z dnia 15 września 2023 r., który zabrania wwozu wybranych produktów rolnych oraz żywności pochodzącej z Ukrainy lub pochodzącej z terytorium Ukrainy

Zapraszamy


na Walne Zebranie Wyborcze Terenowego  Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie w dniu 25.02.2024 godz.13:00
w sali konferencyjnej przy ulicy Ząbkowickiej 11 w Strzelinie
Program zebrania:
1. Otwarcie zebrania, przywitanie członków Koła
2. Wybór przewodniczącego zebrania, protokolanta oraz komisji uchwał i wniosków oraz komisji skrutacyjnej
3. Wybory Zarządu Terenowego Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie
4. Wybory Komisji Rewizyjnej
Ukonstytuowanie się Zarządu i Komisji Rewizyjnej
5. Podjęcie uchwał
6. Sprawy różne - podpisywanie listy OC pszczelarzy
7. Zakończenie zebrania

W przypadku nieobecności w pierwszym terminie 50% członków Koła drugi termin zebrania wyznaczono na 25 lutego 2024r. na godz 13:15

Zarząd

Terenowego Regionalnego  Koła Pszczelarzy w Strzelinie

Uwaga: przypominamy, że brak podpisu na liście członków Koła przekazanej do ubezpieczyciela skutkuje brakiem ubezpieczenia OC

Sala konferencyjna przy ulicy Ząbkowickiej 11 w Strzelinie znajduje się w byłym budynku UMiG w Strzelinie

Podkategorie

Prezes
Tomasz Kluczewski
Telefon
695 244 061
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl