15 sierpnia na "stawach" w Białym Kościele obchodziliśmy piątą edycję Święta Pszczoły. Impreza rozpoczęła się o godzinie 13-tej. Zapisywaliśmy chętnych do konkursów, odbyło się szkolenie dla pszczelarzy, które przeprowadził hodowca matek pszczelich p. Tomasz Strzyż.

Oficjalne otwarcie uroczystości nastąpiło po godzinie 15-tej, po zakończeniu uroczystości w Strzelinie z okazji Święta Wojska Polskiego.  Jak zwykle  do Białego Kościoła przybyli zaproszeni goście: władze gminy i powiatu: burmistrz – p. Dorota Pawnuk, starosta – p. Marek Warcholiński  i przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy: prezes p. Czesław Trzciański i sekretarz p. Ryszard Szczucki.

burmistrz18

 Po krótkich wystąpieniach gości odbyło się wręczenie odznak dla zasłużonych pszczelarzy oraz ogłoszenie wyniku konkursu na Wzorową Pasiekę oraz wręczenie nagród.

Lista zasłużonych jest długa:

 Brązowe Odznaki PZP : Brandowski Andrzej, Czembor Andrzej, Grabowicz Bogusław, Hutnik Leszek, Jakubowski Rafał, Margoszczyn Jerzy, Moszonka Jan, Podruczny Stanisław, Preficz Tadeusz, Skorupski Adam, Ziółkowski Zygmunt,  Żukowski Mieczysław
Srebrne Odznaki PZP: Ciężarek Jerzy, Czajka Adam, Kicyła Mieczysław, Kośmider Władysław, Łapać Zenon, Wojciechowski Józef, Jankowski Paweł,
Złota Odznaka PZP: Bandura Czesław, Malinowska Helena, Osych Jacek, Prescha Zygfryd, Żabski Kazimierz,
Statuetka im. Ks. dr Jana Dzierżona : Zychowicz Henryk, Dressler Andrzej
Konkurs Wzorowa Pasieka Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie : 1 miejsce Jerzy Ciężarek  , 2 miejsce Jan Branicki, 3 miejsce Zygmunt Ziółkowski

Następnie odbyły się konkursy  wiedzy o pszczołach, zbijania ramek, plastyczny oraz warsztaty budowania domków dla pszczołowatych. Następnie losowaliśmy miody wśród uczestników spotkania. Losowanie słoików miodu jest naszym stałym punktem programu i nie biorą w nim udziału pszczelarze i ich rodziny. Można było zobaczyć również jak odbywa się kręcenie miodu i posłuchać porad nt. ukąszeń pszczołowatych, których udzielał ratownik z serialu.

 kzramek

kplastyczny

 warszt.

Spotkanie upływało w miłej atmosferze, pogoda również sprzyjała. Mieliśmy okazję podziwiać występy zespołu Husynianki z Gęsińca, p. Jacka Kramarza, które swoje piosenki dedykował pszczelarzom za ich ciężki trud. Obecni byli również strażacy ze Strzelina i Nowolesia. Panie z Koła Gospodyń z Białego Kościoła serwowały pyszne ciasta, bigos i grochówkę

jkramarz

kmiodu

Husynianki

Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania Burmistrz MiG Strzelin Pani Dorocie Pawnuk za wsparcie finansowe imprezy.

         Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania pszczelarzom za podarowane miody, dzięki którym obiekt stał się przez chwilę „krainą miodem płynącą". 

         Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania koledze Tomkowi Protokowiczowi za sponsoring szkolenia przeprowadzonego przez zawodowego ratownika i równocześnie aktora z serialu  „Na ratunek 112”

          Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu imprezy i podczas jej trwania: koledze Tomkowi Kluczewskiemu, koledze Czesławowi Wyrozumskiemu, Pani Barbarze Kuźniak z rodziną, Panu Janowi Przytockiemu, Panu Jackowi Kramarzowi za oprawę muzyczną, Panu Damianowi Serwickiemu za prowadzenie imprezy, Paniom z zespołu Husynianki i Panu Zbigniewowi Stachowskiemu.

          Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania koledze Hadrianowi za ul pokazowy.

ulpokazowy           

            Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania strażakom ze Strzelina i Nowolesia za pokazy ratownictwa. 

  Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie dziękuje Panu sołtysowi Franciszkowi Cygalowi i Paniom z Koła Gospodyń z Białego Kościoła za współpracę.

          Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania za podarowane   pyszne ciasta.

  Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania koledze Jurkowi Korczyńskiemu za obsługę rollbaru oraz Paniom Eli Korczyńskiej i Ani Ławniczek za poczęstunek.

          Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składa serdeczne podziękowania za pomoc przy   przeprowadzaniu konkursów i warsztatów: kolegom Ciężarkowi, Malinowskiemu, Kluczewskiemu, p.  Kuźniak, p. Łukaszowi Hadrianowi.

Zdjęcia z imprezy

                                                                                                                                                                                                                      Janina Szydłowska

 

 

 Organizowana jest wycieczka do Przemkowa, w sobotę 29 września 2018r. Odpłatność 20 zł.
Zapisy u kol. Burghardta do 10 września, tel. 516 052 875.  

POWIATOWE ZRZESZENIE PSZCZELARZY W ŚWIDNICY ZAPRASZA NA SZKOLENIE:
 
 

 Wykładowca: Pan Marek Janiszewski lek. wet. specjalista chorób pszczół      

Tematy:      wymagania jakościowe dotyczące produktów pszczelich, zgodne z rozporządzeniem Min.Rol. z 3.10.2003, poz.1773 Dz U 181, 3 h

Z przykrością dowiedzieliśmy się o śmierci p. Bronisława, najstarszego pszczelarza w naszym kole.

Składamy wyrazy najgłębszego współczucia Rodzinie p. Bronisława

 

Poniżej artykuł z 2016 roku 

 

Pan Bronisław Kwaśnicki jest jednym z najstarszych pszczelarzy w Regionalnym Kole Pszczelarzy w Strzelinie. Urodził się w 1931 roku. Na Ziemie Odzyskane przyjechał z rodzicami w 1946r. Rodzice p. Bronisława otrzymali gospodarstwo wraz z ziemią w Nowolesiu numer 47 (tzw. Zimne Doły). Do państwa Kwaśnickich jedzie się drogą przez las. Prędzej trafi tutaj zbłąkany turysta niż osoba, która chce odwiedzić naszego pszczelarza. Trudno uwierzyć, że droga przez las doprowadzi do gospodarstwa.

3 maja 2016r. wraz z kolegą Korczyńskim odwiedziłam p. Bronisława. Podczas wizyty wręczyliśmy złotą odznakę PZP. Pan Bronisław nie ukrywał wzruszenia i zadowolenia. Odznakę wręczyliśmy w obecności członków rodziny, którzy przyjechali do rodziców i dziadków w odwiedziny. Pana Bronisława nie było na zebraniu 24 kwietnia z powodu choroby.

Jak zaczęła się przygoda z pszczołami?

W 1958 roku p. Kwaśnicki kupił jeden ul od pana Gumiela z Henrykowa. Pan Gumiel pracował w państwowym gospodarstwie rolnym, w którym była pasieka. Po pracy zajmował się własnymi pszczołami.

Sztuki pszczelarskiej p. Bronisław uczył się u p. Wożnego z Nowolesia, który posiadał pasiekę na Wschodzie i po osiedleniu się w Nowolesiu również zajmował się pszczołami.

W miarę upływu lat uli przybywało. Pan Bronisław budował je sam. Wszystkie Dadanta poszerzane. Jest ich teraz około 50. Zbiory odbywają się 3-4 razy w sezonie. W miodobraniu pomaga rodzina. Miód ma wyjątkowe walory smakowe ze względu na różnorodną bazę pożytkową (wokół pola i lasy).

W latach osiemdzisiątych miód wożony był pociągiem do Zakonu Bonifratów w Krakowie. Używano go do produkcji leków. Zaprzestano sprzedaży, gdyż transport pociągiem ciężkich beczek z miodem zagrażał kalectwem. Obecnie większość miodu sprzedawana jest w województwie opolskim.

Należy wspomnieć jeszcze jako ciekawostkę, że dopiero w 2001 roku doprowadzono do gospodarstwa państwa Kwaśnickich prąd elektryczny. Wcześniej świecono karbidówką lub lampą naftową.

Życzymy panu Bronisławowi zdrowia i siły do kontynuowania swojej pszczelarskiej pasji.

  

Janina Szydłowska

 

M1

Wiceprezes Korczyński wręcza p. Bronisławowi złotą odznakę PZP 

M2

Pan Bronisław w pasiece

 M3

pasieka p. Bronisława.

 M4

W dali Romanów

 M3

Droga do Zimnych Dołów po wyjeździe z lasu (wszędzie coś kwitnie)

 M4

W dali zabudowania p. Kwaśnickich

Podkategorie

Prezes
Tomasz Kluczewski
Telefon
695 244 061
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl