Konkurs na wzorową pasiekę i wzorowe gospodarstwo pasieczne Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu w roku 2018 .

Zarząd Dolnośląskiego Związeku Pszczelarzy we Wrocławiu jak co roku ogłosił na poczatku 2018 r zamiar przeprowadzenia konkursu na wzorową pasiekę i wzorowe gospodarstwo pasieczne Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu. Gospodarstwo pasieczne to już duża pasieka licząca powyżej 80 rodzin pszczelich. Konkurs ten ma już długą tradycję i cieszyło i cieszy się dużym zaintresowaniem pszczelarzy

Celem konkursu jest propagowanie nowoczesnej gospodarki pasiecznej, podniesienie zdrowotności pszczół, wzbogacanie otoczenia pasiek w drzewa i krzewy miododajne a także poprzez pokazywanie zwycięzkich pasiek i pszczelarzy, zachęcanie pszczelarzy nie biorących udziału w konkursie do podnoszenia poziomu własnych pasiek. Ma także na celu przybliżanie pszczelarstwa , pszczół, ich wpływu na nasze życie i ochrony środowiska osobom nie związanym z pszczelarstwem czy gospodarką rolną a więc szerokim rzeszom społeczeństwa.

Pasieki oceniano w następujących głównych kategoriach tematycznych:

I.Stan pasieki i urządzeń niezbędnych w gospodarce pasiecznej

II. Stosowanie nowoczesnych metod gospodarki pasiecznej

III.Zwalczanie chorób u pszczół, profilaktyka i higiena w pasiece

IV. Inowacje, aktywność i zaangażowanie pszczelarza

            Do konkursu zgłosiło się kilku kolegów prowadzących pasieki oraz jeden pszczelarz prowadzący gospodarstwo pasieczne.

W dniu 23 i 24.08.2018 r komisja konkursowa wyłoniona przez Zarząd DZP Wrocław w składzie Jadwiga Grochowska i Andrzej Gryglak ( DZP Wrocław ) i Małgorzata Kaczmarek (DODR Wrocław ) dokonała przeglądu i oceny punktowej zgłoszonych do konkursu pasiek i gospoodarstwa pasiecznego i na podstawie regulaminu przyznała :

  1. W kategorii wzorowa pasieka:

- pierwsze miejsce pasieka Bogdana Nikolina z Twardogóry – członka Powiatowego Zrzeszenia pszczelarzy w Oleśnicy

- drugie miejsce – pasieka Tomasza Piwińskiego z Doboszowic – członka Miejsko -Gminnego Koła Pszczelarzy z Kamieńca Ząbkowickiego

                  - pasieka „Borówka” Jana i Stanisława Burda z Wojborza - członków Koła Pszczelarzy z Polanicy Zdroju

- trzecie miejsce - pasieka Jana Branickiego z Sarb – członka Rejonowego Koła Pszczelarzy ze Strzelina

                             - pasieka Jerzego Ciężarka z Gościęcic – członka Rejonowego Koła Pszczelarzy ze Strzelina.

  1.  W kategorii wzorowe gospodarstwo pasieczne pierwsze miejsce przyznano   Jolancie i Edwardowi Szymczakom z Gorzuchowa – członkom Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy Ziemi Kłodzkiej.

            Wszystkie oceniane pasieki stały na bardzo wysokim poziomie profesjonalizmu, zaangażowania prowadzących je pszczelarzy i stąd wynikały bardzo trudne decyzje co do przyznania poszczególnych zwycięzkich miejsc. O przyznanych punktach i miejscach decydowały drobiazgi.

Uroczystość wręczenia pamiątkowych pucharów i dyplomów odbyła się w dniu 2.09.2018 r podczas VI Dolnośląskiego Dnia Pszczelarza we Wrocławiu. Wszyscy wyróżnieni pszczelarze byli zadowoleni, że ich wysiłek poświęcony pszczołom i prowadzeniu pasiek został doceniony i mogli pochwalić się swoimi osiągnięciami.

 

                                                                                                                                                                                                            Andrzej Gryglak

 

 Jerzy Ciężarek (z lewej) i Jan Branicki

XXXVI Ogólnopolskie Dni Pszczelarza / XIX Dolnośląskie Święto Miodu i Wina w Przemkowie

29-30 września 2018 r.

    W Przemkowie spędziliśmy kilka godzin. Głównie interesował nas sprzęt pszczelarski. Oglądaliśmy i  rozmawialiśmy z producentami. Na pewno łatwiej będzie podjąć decyzję - co kupić i od kogo w przyszłym sezonie pszczelarskim. 

 

prz18

Pamiątkowe zdjęcie wykonane po powrocie z wycieczki (było nas znacznie więcej  niż na zdjęciu)

 

    Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie jak już się stało tradycją ogłosił w czerwcu 2018 r nabór chętnych do uczestnictwa w konkursie na”Wzorową pasiekę Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie” . Celem konkursu jest propagowanie nowoczesnej gospodarki pasiecznej, podniesienie zdrowotności pszczół, wzbogacanie otoczenia pasiek w drzewa i krzewy miododajne a także poprzez pokazywanie zwycięzkich pasiek i pszczelarzy, zachęcanie pszczelarzy nie biorących udziału w konkursie do podnoszenia poziomu własnych pasiek.

    Do konkursu zgłosiło się trzech kandydatów tj. kol. Jan Branicki z pasieką w Sarbach, kol. Jerzy Ciężarek z pasieką w Gościęcicach oraz kol. Zygmunt Ziółkowski z pasieką w Krzepicach. Wytypowana komisja konkursowa w składzie Andrzej Dressler, Jan Bandura i Andrzej Gryglak dokonała oględzin każdej pasieki i w oparciu o posiadany regulamin i punktację wyłoniła zwycięzcę którym okazał się kol. Jerzy Ciężarek, drugie miejsce ( zalednie dwa punkty mniej zdobywając )zajął kol. Jan Branicki a następne kol. Zygmunt Ziółkowski.

    Oceniane pasieki prowadzą różny typ prowadzenia. Dwie pierwsze są pasiekami wędrownymi ( tu też można powiedzieć, że pasieka kol. Branickiego wędruje na większą ilość pożytków), natomiast trzecia to typowa pasieka stacjonarna. Samo pasieczysko we wszystkich pasiekach urządzone było estetycznie i posiadało wokół wiele drzew i krzewów miododajnych posadzonych przez pszczelarzy z których pszczoły mogły zbierać nektar. Wszystkie zaopatrzone w poidła dla pszczół co ułatwia im dostęp do wody.Każda pasieka ma pracownię pszczelarską urządzoną i dostosowaną do prowadzonej działalności pszczelarskiej. W każdej widać ogromną ilość pracy jaką pszczelarze włożyli w jej wykonanie i wyposażenie, ale jak oceniła komisja najładniejszą i najbardziej funkcjonalną była pracownia kol. Jerzego Ciężarka. Miała osobne pomieszczenia na sprzęt, na odbudowane ramki a także do wirowania miodu y wypoczynkową.

    Wszyscy koledzy systematycznie poprawiają pogłowie pszczół korzystając z rekomendowa-nych przez PZP hodowców pszczół. Kol. J. Branicki prowadzi jednak sam wychów matek pszczelich na własne potrzeby, zasilając też innych kolegów z naszego Koła.W każdej pasiece można było chodzić wśród uli i żadna pszczoła nie żądliła.

    Moża jeszcze wiele pisać o metodach zwalczania warrozy, utrzymywania higieny w pasiece i innych czynnościach jakie na co dzień wykonują pszczelarze aby ich pszczoły i pasieki wyglądały tak ładnie. Laureaci konkursów na”Wzorową pasiekę Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie”stanowią dobry przykład do naśladowania dla pozostałych pszczelarzy w naszym Kole i mam nadzieję, że za kilka lat wszyscy będziemy mogli pochwalić się pasiekami na takim samym poziomie prowadzenia.

                                                                                               Andrzej Gryglak- członek komisji konkursowej

 Zdjęcia nagrodzonych pasiek

 

Podkategorie

Prezes
Tomasz Kluczewski
Telefon
695 244 061
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl