bn

   

Spotkanie opłatkowe w Prusach

 

       7 grudnia - w dniu św. Ambrożego uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. w Prusach, celebrowanej przez ks. Krzysztofa Romaniuka, proboszcza tutejszej parafii. Pszczelarze i zaproszeni goście zanim przybyli na uroczystość, zastanawiali się dlaczego w Prusach. Po mszy św. nikt już nie miał wątpliwości. Wszyskich urzekła postać Księdza Romaniuka. Miłośnik przyrody, baczny jej obserwator, a w szczególności pszczół, które " mieszkają" w sąsiedztwie plebanii, w pasiece p. Burghardta. Ksiądz w swoim kazaniu mówił o roli jaką spełniają w przyrodzie, o ich pracowitości i dobrej organizacji. Mogą stanowić przykład dla człowieka. Podczas mszy zapalony był paschał, który powstał z wosku wytworzonego przez pszczoły p. Burghardta. Kapłan podkreślił jaki ogrom pracy wykonały te pożyteczne owady, aby wyprodukować taką ilość wosku. W swoim kazaniu nawiązał również do Exsultetu Wiekanocnego.

     Po mszy św. zabrał głos p. Jan Bandura, który złożył wszystkim życzenia i  przybliżył postać św. Ambrożego. Przytoczył wiele faktów z życia świętego, czyniąc to niezwykle ekspresyjnie, jak przystało na wspaniałego mówcę.

     Na końcu głos zabrała burmistrz p. Dorota Pawnuk, która podziękowała pszczelarzom za ciężką pracę oraz za to, że tworzą jedną wielką rodzinę, która widoczna jest w życiu publicznym gminy. Podziękowała pszczelarzom za Święto Pszczoły, które wpisało się na stałe w kalendarz gminnych imprez.Swoje wystąpienie zakończyła najserdeczniejszymi życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego nowego roku. 

     Po uroczystej mszy udaliśmy się do świetlicy w Prusach na spotkanie opłatkowe, przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia InteGracja w Prusach. Spotkanie upłynęło w serdecznej  i rodzinnej atmosferze. 

    Pszczelarze Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie składają serdeczne podziękowania:

Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Romaniukowi za wspaniałą mszę (wpisze się ona w kalendarz uroczystości pszczelarskich cyklicznie :-)  )

Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin p. Dorocie Pawnuk za zaszczycenie swoją obecnością uroczystości, ciepłe słowa i życzenia,

Paniom ze Stowarzyszenia InteGracja za piękny wystrój sali i przygotowanie poczęstunku.

SOP

Zdjęcia ze spotkania

 

                                                                                                                                                                                                Janina Szydłowska

Prezes
Elżbieta Malinowska
Telefon
519 829 709
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl