Na spotkanie w Sezamie p. Burghardt przyniósł parę gałązek z kwiatostanami. Pochodziły one z drzew, które  rosną  w Kondratowicach i są chętnie odwiedzane przez pszczoły.  Nikt z obecnych na spotkaniu nie wiedział, z jakiego drzewa pochodzą przyniesione gałązki.

Odpowiedź - klon jesionolistny

 Panowie Trzciański, Burghardt i Dressler zastanawiają się - co to może być?  - młode liście i kwiaty męskie - wygląd 24 kwietnia
 kwiaty żeńskie Kwiaty żeńskie zakwitają 2-3 tygodnie później niż kwiaty męskie (około połowy kwietnia).  kwiaty męskie
 Męskie osobniki klonów jesionolistnych są jednymi z najwcześniej kwitnących na wiosnę drzew. Ich kwiaty rozwijają się już w drugiej połowie marca. Kwiaty żeńskie zakwitają 2-3 tygodnie później (około połowy kwietnia).  Dorosłe drzewo

 

Klon jesionolistny (Acer negundo L.) - gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Negundo i serii Negundo. Występuje naturalnie w Ameryce Północnej i Środkowej (na południu sięga do Gwatemali i stanu Chiapas w Meksyku). Zawleczony, zdziczały i w pełni zadomowiony w wielu częściach świata, także w Polsce. Do Europy i Polski introdukowany został w XVIII-XIX wieku (kenofit). Występuje powszechnie niemal w całym kraju z wyjątkiem części Pomorza i Polski północno-wschodniej.
Zaliczany jest do roślin inwazyjnych – niebezpiecznych dla rodzimej flory.

Pokrój - osiąga wysokość 10-15 (20) metrów. Ma szeroką i nieregularną koronę. Rośnie szybko, ale jest krótkowieczny. Jego kruche gałęzie są często łamane przez wiatry lub śnieg.

Pień - często wielopniowe lub nisko rozgałęzione, zwykle krzywe pokryte naroślami.

Kora - początkowo oliwkowozielona i gładka, z czasem robi się brązowawa i spękana.

Liście - naprzeciwległe, nieparzystopierzaste, składające się z 3-5 (9)listków na krótkich łodyżkach, osiągają długość 15 cm. Górna powierzchnia liści zielona, dolna owłosiona. Poszczególne listki są owalno-lancetowate i zaostrzone o brzegach nieregularnie piłkowanych.

Kwiaty - rozdzielnopłciowe (gatunek dwupienny), męskie kwiaty mają kształt wiszących pęczków, żeńskie zebrane w grona.

Owoc - jednostronnie oskrzydlony orzeszek, który na roślinie połączony jest symetrycznie z drugim. Skrzydlaki ustawione pod kątem ostrym, skrzydełka prawie równoległe.

Klon jesionolistny najlepiej rośnie w mieszanych lasach liściastych rosnących na żyznych, wilgotnych glebach. Bardzo odporny na suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz mrozy.

Roślina ozdobna - sprowadzona do Europy w XVII wieku, z czasem zdziczała, rozsiewa się naturalnie często zachwaszczając otoczenie. Obecnie wyhodowano wiele odmian o kolorowych liściach często z barwnymi obwódkami, które często sadzone są w ogrodach przydomowych. Zwykle są to formy szczepione na pniu.

Sposób uprawy - sadzony z gotowych sadzonek. Nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Najlepiej rośnie na miejscach słonecznych. Chcąc uzyskać ładny, zagęszczony wygląd korony należy ją systematycznie przycinać.

J.Sz.

Prezes
Elżbieta Malinowska
Telefon
519 829 709
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl