Święto Pszczoły obchodziliśmy po raz czwarty. Jest to impreza cykliczna i od bieżącego roku na stałe odbywać się będzie 15 sierpnia. Jest to nasze lokalne święto obchodzone przez pszczelarzy Regionalnego Koła Pszczelarzy w Strzelinie, lokalną społeczność i wczasowiczów z ośrodka w Białym Kościele. Nie należy kojarzyć tej imprezy z Wielkim Dniem Pszczoły, który obchodzony jest 8 sierpnia w ramach akcji społeczno-edukacyjnej - „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom", której twórcą jest firma ZT „Kruszwica" S.A., producent oleju Kujawski.

    Na facebooku UMiG pojawiły się zarzuty, że impreza organizowana jest z tygodniowym opóźnieniem. Nie było żadnego opóźnienia, szkoły uczestniczące w programie zobowiązane są do utrzymania terminu 8 sierpnia, tak było w ubiegłym roku – SP nr 5 organizowała obchody Wielkiego Dnia Pszczoły 8 sierpnia, koło natomiast swoją imprezę zorganizowało nieco później.


    W tym roku do Białego Kościoła przybyli zaproszeni goście: władze gminy i powiatu:
burmistrz – p. Dorota Pawnuk, starosta – p. Marek Warcholiński oraz Prezes Dolnośląskiego Związku Pszczelarzy p. Czesław Trzciański, który w swoim wystąpieniu zwrócił m.in. uwagę, że
w tym roku mamy bardzo mało miodu lipowego i akacjowego. Ta informacja powinna zainteresować miłośników tych gatunków miodu. Obecni byli również redaktorzy lokalnej prasy oraz redaktor Kuriera Pszczelarskiego p. Adam Prusaczyk.

    Główny cel imprezy jest co roku ten sam - wzrost świadomości na temat ochrony pszczół. Poprzez konkursy, prelekcję, wystawę, ulotki, pokazy oraz degustację miodu zamierzamy przekonać wszystkich obecnych na tej plenerowej imprezie, że pszczoły zasługują na szczególną ochronę, a miód jest nie tylko pyszny, ale ma również właściwości prozdrowotne, jak również pozostałe produkty pszczele. Mówił o tym w swoim wystąpieniu p. Andrzej Gryglak.
Dla pszczelarzy impreza ta jest również zakończeniem roku pszczelarskiego 2016/2017. Nieliczni pszczelarze naszego koła kończą ten sezon dopiero we wrześniu po powrocie z wrzosowisk i nawłoci.


    Jak ważne są zapylacze roślin niech świadczą poniższe fakty:
Gdyby znikły z powierzchni ziemi pszczoły, plony roślin owadopylnych zmalałyby od 75 do 90%. Dzięki zapylaczom roślin, wśród których główną rolę spełniają pszczoły, uzyskujemy w skali światowej około 265 mld euro rocznie w formie zwiększenia i poprawienia jakości plonów. Korzyści ekonomiczne z zapylania roślin, jakie przynoszą pszczoły, przekraczają piętnastokrotnie wartość przyniesionego miodu.


    Zarząd Regionalnego Koła Pszczelarzy dziękuje za współpracę i pomoc w trakcie trwania imprezy p. Janowi Przetockiemu, p. Robertowi Mańkowskiemu (Agencja Artystyczna REM) i p. Barbarze Kuźniak z rodziną oraz członkiniom Koła Gospodyń w Gościęcicach.
 

DSC 1038 DSC 1035
DSC 1031 DSC 1027

 


                                                                                                                                     Janina Szydłowska

Prezes
Elżbieta Malinowska
Telefon
519 829 709
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl