Moja pasieka zaczęła powstawać w latach siedemdziesiątych XX wieku.

JBranickiW gospodarstwie stały puste ule po nieżyjącym dziadku. W jednym z nich osiedlił się rój pszczeli. Jako 17-letni chłopak zainteresowałem się pracującymi w nim pszczołami. 

Chciałem bliżej poznać rodzinę pszczelą robiąc częste przeglądy. Roj ten jednak nie miał królowej matki ( być może zaginęła w czasie oblotu ). Rodzina słabła, pod koniec września została zrabowana przez obce pszczoły. Ul opustoszał.
W następnym roku znalazłem na skraju lasu uwiązany na modrzewiu rój pszczeli, który zebrałem i umieściłem w ulu. Pszczoły szybko się zadomowiły rozwijając się bez przeszkód i pracowały. Udało się nawet odebrać 3 słoiki miodu lipowego. Pszczoły dobrze przezimowały i w kolejnym roku wyroiły się. Rój został osadzony w nowym ulu. W 1976 roku pasieka liczyła już 5 rodzin pszczelich. Jesienią 1976 roku zostałem powołany do odbycia 2-letniej służby wojskowej. Pszczoły przetrwały dzięki opiece rodziny.

Po odbyciu służby wojskowej w 1978 roku dokupiłem 10 uli wielkopolskich z pszczołami. Pasieka stopniowo się rozrastała. Obecnie zazimowałem 75 rodzin pszczelich w ulach wielkopolskich. Wybudowałem pracownię pasieczną oraz wiatę do przechowywania ramek i korpusów zimą. Zakupiłem nową miodarkę 10-plastrową ( odwirowuje miód z obu stron plastra bez obracania ramek ), stół do odsklepiania ramek oraz lawetę do wywozu uli na różne pożytki pszczele.
Około 24 czerwca połowa pasieki wywożona jest na pożytki gryczane w okolicy Międzygórza. Przy dobrej pogodzie można zebrać po ok. 40 kg pysznego miodu gryczanego.
Pozostawione w pasiece przydomowej pszczoły zbierają miód lipowy z okolicznych lasów. Następnie są wywożone na nawłoć w okolice Jelcza-Laskowic.

W pasiece pozyskiwany jest również miód rzepakowy, wielokwiatowy, mniszkowy, akacjowy i spadziowy
Pasieka współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Gromnik" w Strzelinie. Bierze udzial w licznych imprezach, sprzedaje swoje produkty:

  • miód
  • pyłek kwiatowy

m.in. na jarmarkach w Strzelinie, Sobótce i Wrocławiu.

W roku 2013 wystawialiśmy miód na Międzynarodowym Jarmarku Żywności Tradycyjnej i Ekologicznej w Łodzi.

Zdjęcia pasieki.

Pasieka Znajduje się w Miejscowości Sarby 19

57-130 Przeworno

Tel.691-290-825

Zapraszam

Prezes
Elżbieta Malinowska
Telefon
519 829 709
Skarbnik
Henryk Zychowicz
Telefon
71 392 05 34
Telefon
694 354 660
Redaktor Strony
Janina Szydłowska
Telefon
608 705 646
e-mail
j-szydlowska@o2.pl